13.11.2018

400 KW kapasiteye kadar olan konvansiyonel (yoğuşmalı olmayan) cihazların üretim ve ithalatı 20.04.2018 tarihinde yasaklanmıştır.

400 KW kapasiteye kadar olan konvansiyonel (yoğuşmalı olmayan) cihazların üretim ve ithalatı 20.04.2018 tarihinde yasaklanmıştır. Üretim ve ithalatını yapan firmalara 01.01.2019 tarihine kadar depolarındaki cihazlarını piyasaya arzına izin verilmiştir. Ayrıca piyasadaki düşük verimli (yarı yoğuşmalı diye tabir edilen) yoğuşmalı cihazların da satışı 26.09.2019 tarihinde sona erecektir.

Bu karara istinaden 01.01.2019 tarihinden itibaren projelerde, yoğuşmalı kombi mahallerine ilişkin PALGAZ İç Tesisat Şartnamesinde ‘’Binaların merdiven boşlukları ve genel kullanımına açık koridorlarına, baca duvarları üzerine, apartman aydınlıklarına, açık balkonlara, yatak odalarına ve patlayıcı veya kolayca alev alabilen maddelerin depolandığı mahallere bağlanmamalıdır.’’ şeklinde tanımlanmıştır.

Buna göre;

1. Yoğuşmalı cihazın açık balkona montajının yapılmasının zorunlu olduğu durumlar için balkon tamamen kapatılmalıdır.

2. Balkonun tamamen kapatılmasının istenmediği durumlarda yoğuşmalı cihazın montajının yapıldığı alan cihaz odası olacak şekilde kapatılmalıdır.

Cihaz odası : Yerden başlayarak tavana kadar kapatılmış alandır. 3. yoğuşma gideri kısmında, yine PALGAZ İç Tesisat Şartnamesinde ‘’ Toplam anma ısı gücü 200 KW’a kadar olan yoğuşmalı kazanlarda oluşan yoğuşma sıvısı nötralize edilmeden kapalı atık su ve/veya pis su ve/veya yağmur suyu şebekesine boşaltılabilir.’’

Yukarıda belirtilen başlıklar altında proje bağlantılarının yapılması önemlidir. Aksi durumlarla gelecek talepler gündeme alınmayacaktır.